Opony wielosezonowe z roku na rok zyskują wśród polskich kierowców coraz większe uznanie. W 2021 r. Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego przeprowadził badanie, które wykazało, że zainteresowanie oponami całorocznymi wzrosło aż o 20% względem roku poprzedniego. Wiąże się to z coraz łagodniejszymi zimami oraz praktycznością takich modeli opon.
Trzeba jednak pamiętać, że nie sprawdzą się one w każdych warunkach. Czym w takim razie opony całoroczne różnią się od opon sezonowych?
Czym są opony wielosezonowe i jak je rozpoznać?
Oponami wielosezonowymi nazywa się ogumienie, które łączy cechy opon letnich i zimowych. Jest kompromisem, który dobrze sprawdza się w miejscach o umiarkowanych warunkach atmosferycznych – bez siarczystych zim lub tropikalnych upałów. Wynika to z charakterystycznej budowy opon wielosezonowych oraz zastosowanej w nich mieszanki gumy.
Jak rozpoznać opony całoroczne? Każdy rodzaj ogumienia oznacza się tak samo. Warto jednak zadbać o to, by na kupowanych modelach koniecznie znalazły się poniższe oznaczenia opon wielosezonowych:
- 3PMSF (Three-peak mountain snowflake), czyli trzy szczyty górskie i płatek śniegu – jest to kluczowe oznaczenie opon wielosezonowych, które spełniają standardy homologacji zimowej. Dopiero takie ogumienie można nazwać pełnoprawną oponą całoroczną, ponieważ umożliwia jazdę po drogach we wszystkich krajach, w których wymagana jest homologacja zimowa.
- M+S, czyli mud and snow – oznaczenie to informuje o wzmocnionej konstrukcji opony zapewniającej lepszą trakcję na błocie i śniegu. Co istotne, nie jest to homologacja zimowa, a takie oznaczenia mogą mieć też niektóre opony letnie.
Niektórzy producenci wyróżniają w swojej ofercie opony wielosezonowe za pomocą napisów „4 all season” lub oznaczeniami warunków atmosferycznych na bocznej ścianie bieżnika.
Opony wielosezonowe a sezonowe – czym się różnią?
Poszczególne typy opon różnią się od siebie charakterystyką mieszanki gumowej, jej składem oraz głębokością czy wzorem bieżnika. Opony wielosezonowe w założeniu powinny sobie dobrze radzić w każdych warunkach. Dlatego łączą w sobie cechy opon letnich i zimowych.
Zastosowana w wielosezonówkach mieszanka pod względem twardości plasuje się gdzieś pomiędzy oponami sezonowymi. Musi być wystarczająco twarda, aby zachować sztywność przy wysokich temperaturach i wystarczająco miękka i elastyczna w niskich. Jest więc kompromisem, który sprawdza się w warunkach przejściowych i umiarkowanych.
Podobnie sprawa wygląda w kwestii budowy bieżnika, najczęściej kierunkowego. Jest on gładszy niż w przypadku opon zimowych, ma jednak więcej głębokich nacięć i gęstszą siatkę lameli niż typowe opony letnie. Dzięki temu opony wielosezonowe mają pracować ciszej i zapewniać bardziej komfortową jazdę podczas podróżowania latem, ale jednocześnie mają skuteczniej odprowadzać wodę i zapewniać lepszą przyczepność zimą.
Opony wielosezonowe nie będą jednak tak skuteczne w skrajnych warunkach. Podczas ciężkiej zimy może okazać się, że i tak konieczna będzie zmiana ogumienia na sezonowe oraz ewentualne założenie łańcuchów.
Skuteczność opon całorocznych zależy też od stylu jazdy kierowcy. Najlepsze będą dla osób prowadzących spokojnie i niezbyt agresywnie. Dobrze sprawdzą się w mieście, gdzie roczne przebiegi nie należą do najwyższych.
Mocniejszym pojazdom prowadzonym przez kierowców preferujących bardziej dynamiczną jazdę zaleca się jednak opony sezonowe. W skrajnych warunkach cechują się one lepszymi właściwościami, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i charakterystykę jazdy.
Jakie są najlepsze opony wielosezonowe?
Opona oponie nierówna. Nie da się jednoznacznie wskazać najlepszej opony wielosezonowej, ponieważ każdy model cechuje się innymi właściwościami. Jedne są lepsze do jazdy latem, inne zimą, choć wszystkie raczej będą sobie umiarkowanie dobrze radzić w każdych warunkach.
Wśród modeli opon całorocznych, które możemy polecić, są:
- opony wielosezonowe Goodyear Vector 4Seasons – znakomite przy spokojnej jeździe w warunkach przejściowych, ciche, łatwe do wyważenia, polecane przez doświadczonych kierowców;
- opony całoroczne Continental AllSeasonContact – dzięki bieżnikowi kierunkowemu cechują się bardzo dobrą przyczepnością, a przemyślana budowa niemal niweluje ryzyko aquaplaningu;
- całoroczne opony Uniroyal AllSeasonExpert – oferują bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Są bardzo ciche i najlepiej sprawdzają się na suchej nawierzchni.
Więcej opon wielosezonowych znajdziesz pod tym linkiem.
Jak długo można jeździć na oponach wielosezonowych?
Testy opon całorocznych przeprowadzone przez GTÜ/ACE potwierdzają, że większości przypadków ogumienie tego typu osiąga zbliżone wyniki do opon sezonowych.
Podobnie jest z wytrzymałością. Przyjmując, że wykorzystuje się opony wielosezonowe w optymalnych warunkach (czyli przy rocznym przebiegu nieprzekraczającym 10 tys. km oraz przy umiarkowanych temperaturach), mogą one wystarczyć nawet na 5–6 lat. To wystarczająco, ponieważ nie zaleca się używania ogumienia starszego niż 6 lat.
Warto pamiętać, że niewłaściwe przechowywanie opon skraca ich żywotność. W przypadku opon całorocznych ten problem znika. Oznacza to, że mimo nieustannego użytkowania, mogą one służyć nawet dłużej niż opony sezonowe.